Жах! Рослини-хижаки уміють рахувати

 

Венерина мухоловка

Венерина мухоловка - одна з небагатьох рослин, що здатні на швидкі рухи, так необхідні при полюванні на комах. І важливою умовою при цьому є здатність до підрахунків, пише Explourer.

Невелика трав'яниста рослина венерина мухоловка (Dionaea muscipula) зустрічається в болотистих ґрунтах з недостатком азоту. Джерелом азоту, необхідного для синтезу білків, тоді стають комахи, які потрапляють в листя-пастки. У відкритому стані частини листків відігнуті назовні. Коли на нього сідає комаха, листок згортається, закриваючи вихід волосками або шипами.

Намагаючись врятуватися, жертва робить безладні рухи, які стимулюють внутрішню поверхню листка і викликають ріст клітин. В кінці кінців краї листя повністю змикаються, пастка перетворюється в «шлунок», де і відбувається процес перетравлення. 

Приблизно через 10 днів від жертви залишається тільки порожня хітинова оболонка, а пастка відкривається в очікуванні наступного джерела їжі.

Біологи з Вюрцбургского університету (Німеччина), вивчаючи венерину мухоловку, виявили у неї своєрідну здатність до арифметики. Рослина не може витрачати свої сили даремно, тому механізм запуску пастки включається тільки після того, як мисливець переконається в наявності жертви. Перше торкання комахи розглядається як випадкове, а активує пастку другий сигнал: він доводить, що жертва дійсно влаштувалася на поверхні листка. Необхідні для перетравлення ферменти починають виділятися після того, як комаха торкнулося волосків в третій і четвертий раз. А процес всмоктування поживних речовин стартує вже з п'ятого дотику.

У підсумковій статті, опублікованій в журналі eLife, біологи пояснюють, що комаха у пастці, безумовно, створює набагато більше п'яти рухів. Зокрема, цвіркун, вмираючи протягом години, стукає по листу в середньому 63 рази. Зі свого боку рослина-мисливець, запустивши механізм перетравлення, корелює кількість ударів з виробництвом необхідної кількості травних ферментів.

Нові Старіші